poniedziałek, 14 grudnia 2015

Aktualizacja portfela - grudzień 2015

W tym miesiącu, w ramach cyklicznej weryfikacji portfela, zgodnie ze strategią trzeba było dokonać większych przetasowań w portfelu.

Po pierwsze, sprzedane zostały akcje wykazujące zysk większy niż 50%:
PULAWY: +79%
GRUPAAZOTY: +58%

Następne operacje były wykonane zgodnie z zapisem ze strategii:

9. Kiedy sprzedajemy akcje? Jeśli zrobią zysk 50% lub jeśli nie osiągnęły 50% zysku, po upływie 2 lat kalendarzowych od roku zakupu. Czyli jeśli kupione były w roku 2013 i nie było 50% zysku, to sprzedawane są bezwarunkowo w grudniu roku 2015.  

W efekcie portfel opuściły następujące walory:

MENNICA, MARVIPOL, BUMECH, IMCOMPANY, KGHM, ASSECOSLO, LCCORP, FASTFIN, POLENERGIA, ENEA, PRAGMAINK, KERNEL, RONSON, HELIO, PCGUARD, ZASTAL, UNIMA, VINDEXUS, TAURONPE, , SOLAR, HYDROTOR, RANKPROGR, PGE, NETIA, INSTALKRK, HAWE, GREMMEDIA, BEDZIN, ASTARTA, KRAKCHEM, PRAGMAFA, FASING

W to miejsce zakupione zostały nowe akcje (wybrane zgodnie ze strategią, tj. po pierwsze z filtra "Przedsiębiorczy Inwestor", po drugie z "Najprostszej Metody Inwestowania"), za kwotę max 1613zł każda (tj. za max. 1/30 wartości części akcyjnej portfela):

ABPL, ARTERIA, ATLANTAPL, AVIAAML, BOGDANKA, DTP, EDINVEST, ENEA, INPRO, KGHM, MCI, MONNARI, NTTSYSTEM, OPENFIN, OVOSTAR, POLNA, POLWAX, PROCAD, PROTEKTOR, ROBYG, ROPCZYCE, TAURONPE, VINDEXUS, WASKO, ZAMET

Szczegóły przeprowadzonych transakcji można obejrzeć tutaj.

Wnikliwy czytelnik zauważy, iż niektóre akcje zostały sprzedane (bo były kupione w 2013 i nie zrobiły zysku 50% jak dotąd), a następnie odkupione (bo na tą chwilę spełniają kryteria zakupu). Na przykład KGHM, ENEA, TAURONPE. Można było ich więc wcale nie sprzedawać. Jednakże taka operacja jest korzystna z punktu widzenia podatkowego - realizacja start tworzy możliwość odliczania ich od zysków jakie osiągniemy w przyszłych okresach.

Portfel od utworzenia (luty 2013) jest na niewielkim plusie rzędu 3% (jest to wynik za cały okres, tak więc uśredniona roczna stopa zwrotu będzie niższa, rzędu 1%). Nie jest to imponujący wynik, ale całkiem znośny jak się popatrzy na stopy zwrotu niektórych indeksów giełdowych, np. WIG.
Proszę też pamiętać, że w wynikach portfela nie są uwzględniane wypłacone dywidendy (niestety serwis money.pl nie wspiera tej funkcjonalności), dlatego wynik byłby zapewne lepszy o dodatkowe 0,5-1,5% (nie liczyłem tego, ale zgrubnie szacując).

2 komentarze:

  1. Gratuluję strony, jedno z najprzydatniejszych narzędzi, jakie udało mi się znaleźć, jeśli idzie o długoterminowe inwestowanie na giełdzie. Tak trzymać :)

    OdpowiedzUsuń